ממלצרים כל הדרך להייטק: 5 המקצועות המכניסים ביותר

אם אתם ממלצרים את דרככם לעתיד מכניס יותר, אינכם הראשונים לעשות זאת. כך התחילו רבים וטובים. אך מה לגבי ההמשך? אם אתם מתעניינים בלימודי הייטק, תצטרכו לבחור כיוון מסוים ולהתמקד בו. איזה מקצוע הייטק הוא המשתלם ביותר?

החלטה מורכבת, אך משתלמת

ההייטק בכללו הוא עולם שבו המשכורות גבוהות למדי והתנאים לרוב מצוינים. יש לו גם יתרונות נוספים, כגון אפשרויות תעסוקה בכל הארץ והעולם, פעילות בחזית הטכנולוגיה ועם פיתוחים מעניינים, אפשרויות קידום רבות ועניין ועוד. ניתן להתקדם לעבר משרה מסוג זה בדרכים רבות. יש מי שחושבים לטווח ארוך ובוחרים בלימודים אקדמיים בתחום זה. יש מי שבוחרים במסלול יותר קצר ופחות יקר, כגון לימודי קורסים ספציפיים. בכל מקרה, צריך בסופו של דבר להתמקד ולבחור כיוון מעשי שבו יש משרות הייטק. בהקשר זה, סביר שכבר עברתם על טבלאות שכר בהייטק של הנדסת תוכנה ובמידה ולא – כדאי. בעזרת טבלאות אלה, תוכלו לקבל רושם ברור יותר לגבי ההבדלים בין המשרות. זאת, לכל הפחות מהיבט המשכורות שמשולמות בהן כיום ונקודות המפתח שמשפיעות על כך. כגון הוותק. אנשים מתפרנסים ממקצועות הייטק היטב, גם אם אלה לא המקצועות המכניסים ביותר. אך סביר שתיקחו בחשבון את רמות השכר בכל מקרה. אלה חמש דוגמאות למקצועות הייטק מכניסים במיוחד:

הנדסת תוכנה

הנדסת תוכנה היא ממקצועות הליבה של עולם ההייטק. היא מתבטאת בפיתוח תוכנה על שלביו השונים. חלק מרכזי מכך, הוא השימוש בשפות תכנות שונות. כמובן, יש הבדל גדול, בין מהנדס תוכנה בוגר תואר לבין מי שרק למד תכנות. המהנדס עשוי לקבל תפקידים בכירים יותר ומשכורת יותר גבוהה. עם זאת, גם מי שרק למד שפת תכנות מסוימת, אך צבר בה ניסיון והוא "משקיען" של ממש, יוכל להתפרנס מכך היטב. בסופו של דבר, החשוב ביותר לחברות ההייטק זו היכולת המעשית בשטח ולא התארים.

מדעני נתונים

מידע ונתונים נמצאים בלב העולם המודרני ועולם ההייטק בפרט. בכל הנוגע לטיפול במידע, יש מקצועות שונים שמתמקדים בכך מזוויות שונות. ייתכן שתיתקלו למשל במונח Data Scientist, כמונח שמתייחס למקצוע שמתמחה בכך. מכיוון אחר וטכני יותר, של ניהול בסיסי נתונים, מדברים על מנהל בסיסי נתונים – Database Administrator. אם הכיוונים האלה מעניינים אתכם, תצטרכו להתעמק הלאה בפרטים של המקצועות השונים, מאחר שההגדרות כאן לעתים מעורפלות מעט. Data Scientist למשל הוא מונח חדש יחסית. DBA לעומתו, מנהל בסיסי הנתונים, הוא מקצוע וותיק מאוד ונדרש תמיד. כמו כן, סביר שתשמעו בהקשר זה מונחים מרשימים אחרים כגון "ביג דאטה". ככלל, נאמר שזהו כיוון מקצועי שיש לו בוודאי עתיד, מאחר שהטכנולוגיה המודרנית נסמכת באופן כבד כל כך על מידע וניהולו.

 

 

אבטחה

אבטחת מערכות מחשוב משווקת פעמים רבות עם המונח המרשים יותר (אבל זהה לחלוטין) “סייבר!”. אם תשימו את המונחים בצד, תגלו שזהו תחום עשיר באפשרויות, מתפתח תדיר, מאתגר ומעניין וגם משתלם מבחינה כספית.

בדיקות תוכנה

היכן שיש פיתוח תוכנה נדרשים תמיד גם בודקי תוכנה. בדיקות תוכנה (QA – Quality Assurance) הוא תחום שבו מוודאים את תקינות התוכנה ומזהים באגים שונים מבעוד מועד. זהו מקצוע שנדרש תמיד בכל מקום. הוא לכאורה פשוט, אך בפועל מורכב ואף מוסיף להתפתח. למשל בכיוון המודרני של QA automation.

 

שיווק דיגיטלי

שיווק דיגיטלי, הוא המקום שבו הייטק ושיווק נפגשים. למעשה, זהו עולם מקצועי מיוחד ורחב בפני עצמו, שמוביל כיום את כל הנוגע לשיווק. אנו מדברים על מקצועות כגון מנהלי שיווק דיגיטלי ומנהלי קמפיינים שיווקיים.

לסיכום

כסף זה לא הכול בחיים. אבל בהנחה שאינכם רואים את עתידכם המקצועי מוגבל למלצרות, חשוב לקחת בחשבון גם את רמות השכר המקובלות בכל מקצוע.

נגישות