עם ניחוח יפני משכר: סאקה עדיין לא טעמתם

הצלחתם לפנות ערב זוגי רומנטי רק לעצמכם או ארגנתם ערב עם חברים וחברות, ועכשיו רק נשאר רק להחליט מה עושים ובעיקר מה אוכלים ומה שותים. בגזרת האוכל אפשר ללכת לכל כיוון כשרוצים, אבל כשמדובר על אלכוהול נראה שכולנו פחות או יותר תקועים עם אותן אופציות רגילות. נוציא קצת בירות ונשנושים? נלך על ערב של יין וגבינות? הכל נראה פחות או יותר אותו דבר, אז צריך להבין שעולם האלכוהול הוא גדול הרבה יותר מהאפשרויות האלו בלבד. אם ככה אנחנו רוצים להכיר לכם כעת משקה אלכוהולי אקזוטי טעים, ריחני ומיוחד. הוא מגיע אלינו היישר מיפן ובהחלט יכול לשדרג כל ערב חברתי ולהפוך אותו למיוחד יותר. הנה כל מה שחשוב ומעניין לדעת על משקה הסאקה היפני.

ההיסטוריה של הסאקה

מקורו של המשקה היפני סאקה לא ידוע בצורה מדויקת מפני שההיסטוריה שלו לא מתועדת כהלכה. לפי תיאוריה אחת ייצור המשקה החל בסין בסביבות שנת 4800 לפני הספירה ולאחר מכן יוצא ליפן. התיאוריה השנייה אומרת שהמקור שלו הוא בתחילת המאה השלישית ביפן עם התפתחות הגידולים הרטובים. הסאקה הראשון הידוע שיוצר אי פעם נקרא קוצ׳יקאמי נו סאקה שהתרגום המילולי שלו הוא משקה שלועסים בפה. למה ככה קראו לו? מפני שכפר היה מעורב בהכנה שלו על ידי לעיסת אורז, דגנים וערמונים ויריקה שלהם אל תוך גיגיות. את התערובת ערבבו עם דגנים שבושלו לפני תהליך התסיסה וזה היה יותר סוג של דייסה מאשר משקה. עם השנים פעולת הלעיסה הפכה למיותרת כשגילו פטרייה שהופכת את העמילן לסוכר. בחלוף השנים פותחו טכניקות שונות ששיפרו משמעותית את איכותו של הסאקה בעולם ומרבית ההשקעה נעשתה על ידי ממשלת יפן שמימנה מחקרים ופיתוח לייצור הסאקה.

 

 

הסאקה כיום

סאקה הוא למעשה שם כולל לעשרות ואולי אפילו מאות תתי סוגים של אלכוהול יפני שרובו מופק מאורז, אבל לא תמיד. באי קיושו למשל הסאקה מזוקק מתפוחי אדמה בעוד באוקינאווה הוא בכלל עשוי מקנה סוכר.

הכנת הסאקה מתבצעת בשלוש טכניקות עיקריות:

  • שיטת הבישול המסורתית שבה האורז נמעל ידנית (כמעט ולא בשימוש כיום).
  • שיטה בה תערובת ההחמצה מותססת כחודש מראש ומוסיפה טעמים מיוחדים יותר למשקה. לרוב בייצור של משקאות מיוחדים ויוקרתיים יותר.
  • שיטת בישול מודרנית עם שימוש במעט חומצות חלב לזירוז תהליך הבישול.

הגשה ושתייה

סאקה הוא לא רק משקה אלכוהולי פופולרי, אלא גם חלק מטקס תרבותי כולל של שתייה שמקורו ביפן. הסאקה נמזג מתוך בקבוקי קרמיקה יוקרתיים הנקראים טוקורי אל כוסות קטנות ורדודות הנקראות צ׳וקו. באירועים חגיגיים יותר נהוג לשתות מכוסות מהודרות יותר בשם סקאזקי.

בתרבות היפנית, שתייה מכוס הסאקה של אדם אחרת מסמלת חברות, קרבה ואהבה אל אותו אדם, ומה שמעניין הוא שאת הסאקה ניתן לשתות קר או חם לפי העדפת הסועד. נהוג לשתות סאקה חם בעונת החורף וסאקה קר בקיץ, אבל זה לא הכרח וכל אחד יכול לבחור. במטבח היפני הסאקה משמש פעמים רבות לבישול.

ומכאן אלינו לסלון!

אז איך אפשר ליהנות מחוויית סאקה אמיתית? ובכן, אתם לא חייבים את כל הטקס ופשוט אפשר לקנות בקבוק איכותי, להצטייד בכוסות קטנות ומתאימות לשתייה ואולי אפילו להכין כמה נשנושים (לגמרי אפשר מטבח יפני אם בא לכם את החוויה הטוטאלית). הסאקה הוא משקה טעים, נעים לשתייה ומתאים בכל אירוע חברתי. בקיצור, תהנו!

נגישות