העבודה היא חיינו: מה עושים במקרה של אובדן כושר עבודה בתחום המזון?

אין זה משנה אם אתם עובדים בתחום המזון במפעל, בניהול חשבונות, או בתחום המחקר והפיתוח. תאונות עבודה יכולות להיגרם מדי יום ובכל עמדת עבודה. זו יכולה להיות רשלנות של המעסיק, טעות של קולגה, מחלת מקצוע וכדומה. מכאן שאם גם אתם בימים אלו מגלים שבשל מצב כזה או אחר אינכם יכולים להמשיך להגיע למקום העבודה, רצוי לברר האם אכן מדובר במקרה של אובדן כושר עבודה, ואם כן, מוטב להבין מהן המשמעויות שניתן לנצל.

משיגים סיוע מרבי ומקצועי

טרם נעצור להבהיר מהי ההגדרה המדויקת של אובדן כושר עבודה, נעצור לציין שאם חברת הביטוח דחתה את התביעה, או אם נטען שיכולים לחזור לעיסוק סביר אחר למרות שמבחינתכם אין זה המצב (או אין זה המצב הרצוי), הרי שבהחלט אין להרים ידיים. במצב שכזה מוטב לפנות אל עורך דין עבור מקרה של אובדן כושר עבודה, כך שהוא יציג בפניכם את סך הזכויות ויעשה סדר לגבי מה שמגדיר החוק. באופן שכזה תזכו לצאת עם הסיוע המרבי. מכאן שאין לחוש בתקופה שהיא גם ככה מאתגרת שזה רק אתם מול מערכת משומנת, אלא זה אתם מצוידים באיש חוק שיודע בדיוק מה מגיע לכם וכיצד ביכולתכם להשיג את המרב.

 

 

הגדרות לאובדן כושר עבודה

כיצד אם כן מגדיר החוק אובדן כושר עבודה? ובכן מדובר במצב בו ההיתכנות להתפרנס באופן סביר נפגעה באופן חלקי או מלא, או באופן שאינו מאפשר להמשיך להכניס את הסכומים הרגילים, וזאת בגין מחלה או תאונה. במצב שכזה ניתן לתבוע שני גופים: את המוסד לביטוח לאומי, או את חברת הביטוח הפרטית. פה נחדד שאם יש ביטוח מנהלים או קרן פנסיה, הרי שגם כן מבוטחים. מבחינת פוליסת הביטוח מדובר במצב שעונה על אחת מההגדרות הבאות: אובדן כושר עבודה שמוביל לאי יכולת לעבוד בשום עיסוק סביר שתואם את הניסיון, ההכשרה וההשכלה (פרמטר שעונה במדויק על ביטוח מקצועי). אובדן כושר עבודה שלא מאפשר לעסוק בכל עבודה שהיא, ואף יש מקרים שבהם אובדן כושר עבודה מוגדר באופן הבא: אי יכולת לחזור לעסוק בנישה שבה עסקו לפני שהתרחשה התאונה (מדובר בביטוח עיסוקי).

אובדן כושר עבודה מלא או חלקי

אובדן כושר עבודה יכול להיות מלא או חלקי. למה הכוונה ומהן ההשלכות מבחינת גובה הסיוע? ובכן בהנחה ומאבדים את כושר העבודה באופן מוחלט ביטוח לאומי מעניק 100% בקטגוריית "דרגת אי כושר עבודה". במקביל, חברות הביטוח מעניקות בין 70% ל75%. עם זאת, כאשר כושר העבודה נפגע באופן חלקי (כלומר ניתן להמשיך לעבוד, אך לא להשתכר כמו מקודם) ביטוח לאומי מזכה בדרגת אי כושר עבודה ב60%, 65% או ב74% – תלוי במגוון משתנים.

לאלו סכומים ניתן לצפות?

בהתאם למסגרת הזכויות הפרטנית של כל אופציה (כולל ביטוחים פרטיים וביטוחים דרך קרן הפנסיה) נקבעת מסגרת התמיכה. עם זאת, אם נבחן מה מעניק הכיסוי של קרן הפנסיה למי שנפגע ב25% ומעלה, נמצא שקצבת הנכות מחושבת לפי השכר הממוצע של 3 החודשים/ 12 החודשים האחרונים (בהתאם לאופציה העדיפה). פה ראוי לציין שגם עצמאיים מגובים. עבורם נהוג לחשב לפי הממוצע של סכום ההפקדה החודשי חלקי 16%.

מגדילים את היקף הפיצויים

חשוב לדעת שניתן (ואף עדיף) לפעול בכמה מישורים. הכוונה היא שניתן להשיג סיוע הן מביטוח לאומי והן מהביטוח הפרטי. עם זאת, היו מוכנים להתמודד עם מכשולים בירוקרטיים ועם טענות משפטיות שאינכם לגמרי מבינים. מכאן שמעבר לאיסוף מסמכים רפואיים, ארגון אישורי שכר ומילוי טפסים מטעם ביטוח לאומי, גם רצוי להיעזר בגוף מסייע, וזאת כי תמיכה צמודה של עו"ד שבקיא בתחום בהחלט עשויה להגדיל את היקף הפיצויים ולהדוף טענות שפוגעות באינטרסים האישיים. בהצלחה!

נגישות